Jak skonfigurować smartwatch? 6
Jak skonfigurować smartwatch?

Jak skonfigurować smartwatch?

Smartwatch, jak każde urządzenie w technologii smart, korzysta z systemu operacyjnego, czyli pewnego rodzaju programu, który steruje jego pracą.  Aby zegarek działał poprawnie należy go odpowiednio przygotować do pracy ze smartfonem, czyli skonfigurować. To jak należy to zrobić i jak połączyć smartwatch z telefonem, zależy w dużej mierze od modelu i rodzaju oprogramowania. Jeśli przestrzega się instrukcji, nie powinno to być problematyczne.

Oprogramowanie smartwatcha i jego wpływ na pracę urządzenia

To jak skonfigurować smartwatch zależy od systemu operacyjnego . Każda z dużych firm elektronicznych na rynku nowoczesnych technologii ma pewne standardy i rozwiązania w oparciu o które działa, co gwarantuje kompatybilność pomiędzy ich produktami.

Wśród najczęściej spotykanych oprogramowań smartwatchy spotyka się:

 • Android Wear – system operacyjny dedykowany urządzeniom wearables opracowany przez Google. Najlepiej współpracuje z urządzeniami działającymi w oparciu o klasycznego Androida.
 • Watch OS – to autorski system zarezerwowany dla Apple Watch. Pełną zgodność uzyskuje wyłącznie z urządzeniami z wgranym iOS, czyli de facto sprzętem Apple.
 • Tizen – ten system operacyjny możemy natomiast spotkać wyłącznie w produktach Samsunga i tylko z nimi będzie pracował w całkowitej zgodzie.
 • oprogramowania autorskie – rozwiązanie stosowane w niektórych urządzeniach, których działanie nie wymaga obsługi zaawansowanych systemów operacyjnych. Umożliwia efektowną pracę smartwatcha z dowolnym telefonem.

Krok po kroku: jak połączyć smartwatch z telefonem?

Konfiguracja smartwatcha najczęściej przebiega bezproblemowo i jest na tyle łatwa, że można sobie poradzić z nią samemu. Na ogół proces ten opiera się na tych samych mechanizmach, niezależnie od systemu operacyjnego jaki posiada urządzenie . Odbywa się w kilku krokach:

 1. ściągnięcie dedykowanej aplikacji na telefon, która pozwoli na współpracę smartfona z zegarkiem,
 2. włączenie zegarka i uruchomienie aplikacji na telefonie. W ustawieniach bluetooth smartfona należy wyszukać zegarek i połączyć się z nim. Na ekranie smartfona i zegarka należy zatwierdzić prośby o połączenie. W niektórych przypadkach należy połączyć smartwatch tylko i wyłącznie przez aplikację, wyeliminuję to ewentualne błędy w synchronizacji urządzeń. Warto wiedzieć jaki zasięg ma smartwatch , ponieważ urządzenia powinny znajdować się na tyle blisko, by móc ze sobą pracować. Zazwyczaj jest to nie więcej niż 10 metrów. Niektóre ze smartfonów zapytają również o pozwolenie na odblokowywanie ekranu telefonu za pomocą zegarka
 3. po poprawnym połączeniu urządzeń, zegarek poprosi o zgodę na synchronizację kontaktów, SMS, daty, godziny i innych ewentualnych ustawień.
 4. pozostałe rzeczy, takie jak ustawienia powiadomień konfiguruje się w aplikacji dedykowanej dla urządzenia. Podobnie odbywa się konfiguracja smartwatcha dla dziecka. Tutaj pośredniczy w tym aplikacja pobrana na telefon rodzica lub opiekuna. Różnicą jest to, że później smartwatch nie potrzebuje smartfona do poprawnego działania. W dalszej kolejności można przystąpić do konfiguracji indywidualnych opcji w zegarku jak np.: powiadomienia o bezruchu.

  Konfiguracja smartbanda wygląda podobnie, natomiast do poprawnego odczytu danych takich jak spalone kalorie, puls, śledzenie postępów należy dokładnie wypełnić wszystkie dane, o które pyta aplikacja tj. wzrost, waga, obwód pasa, płeć, wiek itp.

Korzystanie ze smartwatcha bez telefonu

Duża część smartwatchy oferuję korzystanie z samego smartwatcha, bez telefonu . Do poprawnej pracy urządzenia bez telefonu jest potrzebna karta SIM. Wielkość karty SIM jaką trzeba użyć jest zależna od gniazda w danym modelu smartwatcha. Najczęściej używa się jednak kart Micro SIM.
Opcjonalnie można włożyć do smartwatcha także kartę Micro SD. Może okazać się niezbędna podczas instalacji aplikacji, słuchania muzyki, robienia zdjęć. Karta o pojemności 2-4GB powinna wystarczyć.

Smartwatch nie widzi karty SIM

Najczęstszym rozwiązaniem problemu może się okazać zmiana adaptera do karty, lub wymiana karty z adapterem, na dobrze dociętą kartę bez adaptera.

Jaka karta SIM do smartwatcha Jak skonfigurować smartwatch

Do włożenia karty SIM do smartwatcha potrzebne będą:

 • Paznokcie, lub tępe narzędzie z cieńkim końcem,
 • chwila czasu.

Zaczynamy instalację karty sim w smartwatchu:

 • otwieramy tylną klapkę smartwatcha,
 • wyjmujemy akumulator z urządzenia,
 • wkładamy kartę SIM do slotu na kartę SIM w zegarku. W zalezności od umiejscowienia i budowy slotu - kartę wciskamy, aż zaskoczy, wkładamy do szufladki, lub po przesunięciu blaszki slotu do góry wkładamy kartę do slotu i zasuwamy w dół - zawsze złotymi stykami do dołu,
 • wciskamy kartę micro SD do slotu obok, jeśli jest taka możliwość - zawsze złotymi stykami do dołu,
 • wkładamy akumulator,
 • zakładamy klapke,
 • teraz można uruchomić i obsługiwać smartwatch.

  Niektóre modele do korzystania z internetu potrzebować będą pliku konfiguracyjnego, który można pobrać ze strony operatora karty SIM. Wystarczy wpisać "konfiguracja internet ..... (w miejsce kropek należy wpisać nazwę sieci). Na stronie dostawcy usług wpisujemy numer telefonu, na który chcemy otrzymać plik konfiguracyjny. Po chwili powinien przyjść SMS z plikiem konfiguracyjnym, który wystarczy zapisać. Konfigurację można równiez zrobić ręcznie. Konfiguracja ręczna jest opisana krok po kroku na stronie każdej sieci.

Warto pamiętać, że tylko poprawne skonfigurowanie i kompatybilność inteligentnego zegarka ze smartfonem lub tabletem gwarantuje bezbłędną pracę i wykorzystanie 100% możliwości urządzenia w obrębie tego, jaki zasięg ma smartwatch .

Komentarze do wpisu (6)

22 października 2018

kupilem zegarek i zgubilem instrukcje.Nie wiem jak sie nazywa model. Jak moge ustawic godzine i in.

8 czerwca 2019

Witam jak połączyć zegarek z tel Samsung proszę o pomov

16 czerwca 2019

Nie mogę ustawić godziny do m3

18 czerwca 2019

Kupilam synowi smartchwatcha i po wlozeniu karty pojawia sie napis invalid sim. Co trzeba zrobic.? Dodam ze to jest nowa karta nigdy nie byla w telefonie tylko odrazu wlozona do zegarka.

20 czerwca 2019

Monika puculek:Sprawdź jaką częstotliwość SIM obsługuje Twój smartwatch (powinno byc podane w specyfikacji zegarka na stronie sprzedawcy).Niektóre tańsze modele (zwłaszcza te z Chin) obsługują tylko 2G. Standartowe karty SIM w europie sa 3G lub 4G.

25 czerwca 2019

Witam. Nie mogę połączyć smartchwatcha sn9 z telefonem. Jaką aplikacja do takiego modelu zegarka?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl